Yerinde ve Zamanında Çözüm Projesi

  • Yerinde ve Zamanında Çözüm Projesi

Proje Sahibi: Umut Çocukları Derneği

Sokak yaşayanlarının sayısının her geçen gün arttığı İstanbul’daki bu artışın önüne geçilmesi, yerinde ve zamanında çözümlerin üretilmesi gerekmektedir.

Üretilen çözüm önerilerinin uygulanabilmesi ve istatiksel boyutta arşivlenmesi için, İstanbul ve diğer illerdeki sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruşları ile özel sektörlerin ortak projeler gerçekleştirmesiiçin çalışma planları yapılmaktadır.

İstanbul’un sorunu gibi görünen, ‘sokak çocukları, madde bağımlısı ve suça eğilimli gençler’ 81 ilin sorunudur. Çünkü İstanbul göçün başkentidir. Göç ile İstanbul’a gelen ailelerde parçalanmalar, geçim derdi, şiddet gibi olgular eklendiğinde çok çocuklu ailelerin çocuklarını, mendil satarken, dilenirken ya da sokaklarda madde kullanırken görüyoruz. Yerinde ve Zamanında Çözüm Projesi ile hedeflenen, zamanında önlem almak ve tespit edip çocuğu ve aileyi geldikleri köy ya da şehirde yaşamaya ikna etmektir. Örneğin aile Malatya’dan gelmiş ise oradaki kaymakamlık valilik ve iş bulma kurumlarıyla ortak çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz.

Zamanında alınmayan önlemin maliyeti devlete, kişi ve kurumlara katlanarak çoğalmaktadır. 10 yıl sokakta kalan bir çocuğun rehabilitasyon ve hayata adaptasyonu için harcanacak para 200 bin lira civarına çıkabiliyor. Çocuğun sokakta kaldığı süre boyunca kullandığı maddeler, suça bulaşıp cezaevine girip çıkması, sonradan tedavi amaçlı baş vurduğu hastaneler, eğitimi için harcanacak zaman da normal bireylere oranla kat be kat fazladır.

Bu önlemler zamanında alınırsa, 5 ya da 6 bin Türk Lirası’na çocuklar sokaklara düşmeden hayatlarını ‘çocuk’ gibi yaşamaları sağlanacaktır.

Proje İlk Çalışma Haberi:

Ağustos 21, 2019