Umut Çocukları Derneği’nden kış kampanyası: ‘Düşen Kar Taneleri’

  • Umut Çocukları Derneği’nden kış kampanyası: ‘Düşen Kar Taneleri’

Kış ayları yaklaşırken Umut Çocukları Derneği sokakta yaşayan çocuklar ve ihtiyaç sahipleri için kampanya başlattı. İsmini bir çocuğun “Keşke kar taneleri giysisi olmayan çocukların üzerine elbise olarak düşse” cümlesinden alan “Düşen Kar Taneleri Kış Eylem Planı” adlı kampanya kapsamında temel kışlık kıyafetlerin karşılanması hedefleniyor. 

Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre 70 binden fazla insanın sokaklarda yaşadığı bilinirken yaklaşan kış ayları ile birlikte düşen sıcaklık dereceleri ile sokaklarda yaşam giderek daha da zorlaşıyor. Zorlu şartlardan etkilenen en önemli kesim ise çocuklar. Sokak şartlarının zorluğunda yaşam mücadelesi veren çocuklar, kış ayları ile birlikte barınma sıkıntısının ağırlığını çok daha fazla hissediyor. İstanbul’da bulunan Umut Çocukları Derneği, sokakta yaşayan çocuklar için bir kampanyaya imza attı.

KIYAFET KAMPANYASI BAŞLADI

2004 yılından bu yana her yıl kış aylarında dernek üyeleri ve gönüllülerin destekleri ile “kış eylem planı” uygulayan dernek, bu yıl da sokakta yaşamak zorunda kalan veya aile ortamında maddi imkânlara sahip olmadıkları için kış aylarını normalden daha zor geçirmeye çalışan çocuk ve bireyler için “Düşen Kar Taneleri Kış Eylem Planı” adlı kampanya başlattı. Kampanya kapsamında ihtiyaç sahibi çocuk veya bireylerin kışlık temel kıyafet ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenirken, kampanyanın geliştirilip rol model bir çalışma olarak sürdürülebilmesi amacıyla da çalışmalar yapılması planlanıyor. Gönüllüler ve dernek aracılığıyla hazırlanan giysilerin, tespiti sağlanan ihtiyaç sahibi 0-14 yaş aralığındaki çocuklara teslimiyle sonuçlanması planlanıyor.

Öte yandan dernek aynı zamanda sokaklarda kalan çocuklar ve bireyler için de Bakırköy’deki merkezinde yatılı hizmet vermeye devam ediyor.

‘KEŞKE KAR TANELERİ ELBİSE OLARAK DÜŞSE’

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Şahin, başlattıkları çalışmayı Gazete Duvar’a anlattı. Sokakta yaşamanın zorluklarının yalnızca kış aylarına mahsus olmadığını ancak bu aylarda daha da yoğunlaştığını ifade eden Şahin, “Sokakta yaşamalarının zorlukları sadece kış aylarına mahsus değil, sokaklarda yaşamak zorunda kaldıkları her yeni gün farklı zorluklarla karşılaşıyorlar. Kış ayları beslenme barınma ve giyim konularındaki temel ihtiyaçlarını karşılamalarını imkânsız kılıyor. Yaz aylarında çöpteki yiyecekler donmuş olmuyor veya barınmak adına sığınılacak bir çatıyı zorunlu kılmıyor. Kısacası sokak yaşayanlarına güneş kar tanelerinden daha insaflı ve sıcak davranıyor. 2004 yılından beri umut çocukları derneği kış eylem planı olarak devam ediyor. Bu yıl düşen kar taneleri kış eylem planı olarak değişti. Bir gönüllümüzün kızı ‘keşke kar taneleri giysisi olmayan çocukların üzerine elbise olarak düşse’ dedi ve projemiz ismini yenilemiş oldu” dedi.

‘ÇOCUKLARIN ÜŞÜMEMESİ İÇİN EL ELE VERME ZAMANI’

0-14 yaş aralığının asıl hedef olduğunu ve bu çocuklar için hazırlanan paketler hazırlayacaklarını anlatan Şahin şöyle konuştu:

“Gönüllülerimizin destekleri beraberinde kendi çaba ve imkânlarımızla 0-14 yaş aralığı için oluşturacağımız paketler var. Bu paketlerin içeriği her çocuk için tam teşekküllü kışlık kıyafetler satın alarak bizzat kendilerine teslim etmektir. Çalışmamız an itibari ile başlamıştır, 10 Aralık 2020’de son bulacaktır. Gerek görülür de imkânlar elverişli olursa bu kış ikinci bir çalışma da yapabiliriz.

Şu an için bazı illerde gönüllü öğretmenlerimiz aracılığı ile dar gelirli kardeşlerimizi tespit ediyoruz. Aynı zamanda ihtiyaçlı kardeşlerimize gerekli paketleri oluşturmak adına sosyal medya ve websitemiz aracılığı ile gönüllü destekçilerimize ulaşarak yardım topluyoruz.” 

Yardım malzemelerinin İstanbul Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mahallesi Dr. Tevfik Sağlam Caddessi’nde bulunan derneğin adresinde toplandığını söyleyen Şahin, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak şunları söyledi: “İlgili ve yardımsever vatandaşlar bu iletişim bilgilerini kullanarak bizlere ulaşabilirler. Kış aylarında kardan adam yapmak her çocuğun hayalidir. Yaptıkları kardan adamla bile kıyafetlerini paylaşmasını bilen çocukların üşümemesi için el ele verme zamanı geldi diyoruz.”

KİMDİ ‘UMUT ÇOCUKLARI’?

Bundan 28 yıl önce, 14 Temmuz 1992 tarihinde İstanbul’da gönüllüler tarafından ‘Barınacak Yeri Olmayan Çocuk Ve Gençleri Koruma Ve Geliştirme Derneği’ adı altında kurulan dernek, 1999 yılında adını değiştirerek Umut Çocukları Derneği olarak faaliyetlerine devam etti. Dernek, aile ortamından uzaklaşmak zorunda kalmış, devlet himayesinden ayrılmış sokaklarda yaşayan, maddi manevi yardıma muhtaç olup kötü koşullarda çalıştırılan, evinden ayrılmış, madde bağımlısı olan çocuk ve gençleri bu olumsuz davranış ve alışkanlıklardan arındırıp topluma kazandırma amacını ilke ediniyor.

Dil, din, ırk, cinsiyet gözetmeksizin ihtiyacı olan çocukların yanında olmayı hedefleyen dernek, bildirgesinde “Geleceğimiz olan çocukların ve gençlerin, sokak, bağımlılık gibi çıkmaz sokağından çıkmalarını, onlara temiz bir yatak, sıcak bir çorba, okul, meslek kursu olmayı istedik. Sokaklardan köprü altlarına, terk edilmiş evlerden izbe kuytulara, elimizi uzattık. Yüzlerce çocuk ve genci maddeden arındırdık. İnanıyoruz ki, çocuk ve gençlere fırsat verildiğinde, etiketlenmediklerinde, çabalarını desteklediğimizde hayata sımsıkı bağlarla tutunup hem kendilerine hem çevrelerine hem de ülkemize faydalı gençlere dönüşüyorlar. Çocuklarımız ve gençlerimiz bizi, sizi bekliyor” sözleriyle anlatıyor kendini.

Kasım 12, 2020