Planet İstanbul ile Yeniden Doğuş Açılışımız

  • Planet İstanbul ile Yeniden Doğuş Açılışımız

Umut Çocukları Derneği, aile ortamından uzaklaşmak zorunda kalmış, parçalanmış ailelerin ve devlet himayesinden ayrılmış  sokaklarda yaşayan,  maddi manevi yardıma muhtaç olup kötü koşullarda çalıştırılan, evinden ayrılmış,  madde  bağımlısı olan çocuk ve gençleri bu olumsuz davranış ve alışkanlıklardan arındırıp topluma ve ailelerine kazandırma; bu amaçla özel ve tüzel kuruluşlarla işbirliği yapmak; özellikle madde bağımlısı olanları sağlıklarına kavuşturmak amacıyla merkezlerle irtibat kurmak, arınma çalışmalarını takip etmek,  sokağa terk edilen ve sokakta yaşayan çocuk ve gençlerin barınma, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak,  iş ve meslek edinme konusunda olanaklar yaratmak;  meslek kurslarına yönlendirip, meslek sahibi olmaları için çaba harcamaktadır.

Bakırköy’deki yurt binası, Türkiye’de 18 yaşından sonra gençlere yuva olan tek merkezdi. Bazen çatısı akardı, muslukları bozuktu, prefabrik yapılardan oluşan yurt birçok kurum ve kişi tarafından unutulmuştu. Geçmişte sokakta yaşayan, maddeyi bırakıp, kendine yeni hedefler koyarak, gençlere rol model olan Umut Çocukları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Şahin’in ve yönetim kurulunun küçük çaptaki destekleri yurdu sokağın ikinci ayağı olmaktan kurtaramıyordu. Umut Çocukları Derneği’ne bir çok ziyaretçi geldi, sözler verildi, yurt binasının yenilenmesi umuduyla her defasında hayaller kuruldu, sonra telefonlar kapandı, sözler unutuldu.

2014 yılında Fatih Aydın, bağışta bulunmak için yurdumuzu ziyaret etti, eskiyen yatakhaneyi, yemekhaneyi, atölyemizi, yurt binamızı birlikte gezdik. “Bu böyle olmamalı, buradaki gençler yepyeni yataklarda uyumalı, tertemiz tabaklarda yemeğini yemeli.” dedi. 1 hafta içinde, yurt merkezimiz şantiye alanına dönüştü. Eskiyen su tesisatından, elektrik kofralarına, yatakhanedeki yatak ve çarşaflardan, atölyedeki çalışma masalarına, her şey yenilendi. Sokaktaki genci, maddeden arındırıp yeni bir hayat sunma vaadimize, yepyeni bir yurt yeni bir hayat, yeni bir yuva olarak gerçekleştirmemizi sağladı. Planet İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aydın’ın büyük desteğiyle, hayata tutunmaya çalışan gençlerin yarınlar kadar umut dolu bir adımı, rahat bir uykusu, yepyeni bir başlangıcı oldu.

Sayın Fatih Aydın’ın destekleriyle yenilenen Umut Çocukları Derneği’nin açılışında Yarınlardan Umutluyuz dedik ve gönüllülerimizle, basınla bu güzel günü birlikte kutladık. Umut Çocukları Derneği yönetim kurulu başkanı olarak, geçmişte sokaklarda yaşamış, madde kullanmış ve hepsini büyük yürekli gönüllülerimizin desteğiyle aşmış, maddeyi ve sokağı bırakmak isteyen gençlere örnek bir birey olmaya çalışırken, omuzlarımdaki yükü hafifleten, maddi manevi yanımda olan Sayın Fatih Aydın’a yaptıkları için teşekkürü borç bilirim.

Ocak 20, 2014