Merkez Haber Evsiz Kız Çocuklarının Dramını Ekranlara Getirdi

  • Merkez Haber Evsiz Kız Çocuklarının Dramını Ekranlara Getirdi

Üç yaşından beri sokakta yaşayan Fatma Düz:”7 yaşında çocuğum var, nerede olduğunu bilmiyorum”

Umut Çocukları Derneği Başkanı Ferhat Şahin, kendilerinin iletişimde bulundukları sokakta yaşayan 17-18 kadar kızın olduğunu ve bu kızların birçoğunun kimden olduğu belli olmayan çocuklarının bulunduğunu söyleyerek evsiz kız çocuklarının yaşadığı dramı gözler önüne serdi. 

Üç yaşından beri sokakta yaşayan 23 yaşındaki Fatma Düz ise, 7 yaşında bir oğlu olduğunu ancak şu anda nerede olduğunu bilmediğini söyledi. Çocuğunu, kendisi gibi sokakta büyümemesi için Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu’na verdiğini anlatan Fatma Düz, “Ancak ben cezaevindeyken yalan beyanla benim çocuğumu almışlar. 2,5 seneden beri nerede olduğunu bilmiyorum” dedi. 
Son dönemde yapılan çalışmalarla sayılarında azalma gözlense de sokak çocuklarının dramı bitmiyor. Sokakta yaşamak zorunda kalan kız çocuklarıysa erkeklerden daha güç şartlarda yaşam savaşı veriyor. 3 yaşından beri sokakta olduğunu söyleyen 23 yaşındaki Fatma Düz, TRT Haber’de yayınlanan Merkez Haber’e konuk olarak yaşadıklarını anlattı. 

“İnşaatlarda yaşıyorum” 

Umut Çocukları Derneği Başkanı Ferhat Şahin ile birlikte canlı yayına katılan Fatma Düz, babasını üç yaşındayken kaybettiğini, annesininse bakacak durumu olmadığı için kendisini yurda verdiğini söyledi. Arkadaşlarının telkinleriyle 14 yaşında yurttan ayrıldığını ifade eden Fatma Düz, şunları anlattı: “Madde bağımlısı oldum. 15 yaşında zorla evlilik yaşadım. Evlendiğim kişi de madde bağımlısıydı. 16 yaşında çocuk sahibi oldum. Şu anda 7 yaşında bir oğlum var. 3 sene evli kaldım. Sonra yine madde bağımlılığına düştüm. Yaklaşık 19,5 ay cezaevinde kaldım. Şu anda da Şirinevler’de inşaatlarda yaşıyorum. Günlük ihtiyaçlarımı da Umut Çocukları Derneği’nde karşılıyorum.” 

Sokakta büyüyen bir çocuk olarak, oğlunu da kendisi gibi sokakta yaşamaması için Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu’na verdiğini söyleyen Fatma Düz, “Ancak ben cezaevindeyken yalan beyanla benim çocuğumu almışlar. 2,5 seneden beri nerede olduğunu bilmiyorum” diye konuştu. 

“Çocukların kimden olduğu belli değil” 

Umut Çocukları Derneği Başkanı Ferhat Şahin ise, kendilerinin iletişimde bulundukları sokakta yaşayan çocuk denecek yaşta 17-18 kadar kızın olduğunu ve bu kızların birçoğunun kimden olduğu belli olmayan çocuklarının bulunduğunu söyledi. Şahin, evsiz kız çocuklarının yaşadığı dramı şu ifadelerle gözler önüne serdi: “Fatma gibi 50 kadar kızın sokakta olduğunu düşünürsek bu durum sokaktaki grupların arasında da çok büyük çatışmalar yaratıyor. Herkes bir şekilde o kızlardan cinsel anlamda faydalanmak istiyor. Gruplar birbirine saldırıyor, kızlar için birbirlerini bıçaklıyorlar. Biz 2-3 yıl bunu bir şekilde araştırdık, içinde olduk, her bir kızın 2-3 çocuğu oldu. Bir çok kızın da çocuklarının kimden olduğu belli değil.”

Aralık 24, 2019