Mankenlikten Sokağa Uzanan Yaşam Öyküsü

  • Mankenlikten Sokağa Uzanan Yaşam Öyküsü

İzmir’de varlıklı bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen akademi mezunu Gülseren Burdurlu, İstanbul’da sokakta yaşarken bulundu..

İstanbul’da sokak çocuklarının çıkardığı “Sokak Kedisi” dergisi çalışanları tarafından sırtından yaralı halde bulunan yaşlı kadının ilginç hayat hikâyesi, tesadüfen ortaya çıktı. Derginin imtiyaz sahibi Ferhat Şahin, ilk günlerde konuşamayan kadın için kalacak yer ararken nüfus müdürlüğünden alınan kayıtların bazı çağrışımlara yol açtığını ve Gülseren Burdurlu’nun öyküsünün kendilerini çok şaşırttığını anlattı.

Uzun uğraşlar sonucu Darülaceze’ye yerleştirilen Gülseren Burdurlu “Sokak Kedisi” dergisinde yayımlanacak röportajda şunları anlattı:

‘YAKINLARIM ARAMADI’
“Dedem Derviş Bey İzmir’in tanınmış tüccarlarından biriydi. Annem İstanbul’da üç evlilik yaptı. Babam Cevdet Burdurlu aile tarafından zengin bir doktordu. İkinci evliliğini Arif Cemil Denker ile yaptı. Denker, Almanca-Türkçe lügati yazan kişiydi. Üvey babam olmasına rağmen çok severdim.
Annem daha sonra Doktor Şeref Tomruk ile evlendi. Kasımpaşa’daki Deniz Hastanesi’nin kurucularından biriydi. O da genç yaşta vefat etti. Dayılarımdan Hıfzı Timur, İstanbul Hukuk Fakültesi profesörlerindendi.

Öteki dayım Hüseyin Timur Ege Üniversitesi’nde profesördü. İkisi de yurtdışında eğitim aldı. Ben İzmir’de Amerikan Kız Koleji’nde okudum.

Daha sonra üvey babam sanata meyilli olduğum için akademiye gitmemi istedi. Fındıklı’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nde dekorasyon bölümünde okudum.” Bir dönem bakanlık yapan ve Özal’a karşı Cumhurbaşkanı adayı olan Fethi Çelikbaş’ın da yakın akrabası olduğunu savunan Burdurlu, akrabalarının da kendisine sahip çıkmadığını öne sürdü.

”Türkü Ana” olarak bilinen ses sanatçısı Zehra Bilir’in oğluyla 1962’de evlendiğini anlatan Burdurlu, üvey babası Arif Cemil Denker’in evliliğe karşı çıktığını ve eşini boşanmaya zorladığını iddia etti. 1967 yılında boşanmalarının ardından bir daha evlenmediğini belirten Burdurlu, şöyle konuştu:

‘BABAM BİZİ AYIRDI’
“Mutlu bir evlilik yaptım, ama babam eşimden ayırdı beni. ‘Ailemize şarkıcı birini neden getirdin. Bizim köklü bir ailemiz var’ dedi. Ayrılmak istemedim, ama babam para vererek boşanma celbi çıkartmış. Eşim ve kayınvalidem beni çok severdi. Ben de onları çok severdim. Boşandıktan sonra yaşama küstüm. Bir süre mankenlik yaptım. Uzun yıllar yalnız yaşadım.

Elimde avucumda ne varsa tükettikten sonra 5 ay önce oturduğum evden atıldım ve sokakta yaşamaya başladım.”

Aralık 24, 2019