Hayata Dönüştür

  • Hayata Dönüştür

TEKNOLOJİ UMUTTUR

PROJE ADI: TEKNOUMUT ( TEKNOLOJİ UMUTTUR)

AMAÇ: Kaktüs Bilişim, Ttn Elektronik ve Umut Çocukları Derneği olarak Teknoumut adlı projeyi ortak bir çalışma ile sürdürerek geçmişte sokakta yaşamış olan gençlere meslek edindirmek ve ihtiyaç sahibi insanlara fayda sağlamak amaçlanmaktadır. 

Teknoumut projemiz kapsamında bağışlanacak olan (bilgisayar, tablet, televizyon, telefon, benzeri elektronik eşyalar kuruluşumuzda yatılı olarak barınan ihtiyaç sahibi gençler, Kaktüs Bilişim ve Ttn Elektronik iş birliği ile geri dönüşüm istasyonumuzda onarılarak tekrar kullanımı sağlanacaktır.

Gerçekleştirmeyi düşündüğümüz Teknoumut projemiz, arızalı ya da ihtiyaç fazlası durumdaki elektronik eşyalarınızın yeniden kullanılabilir duruma getirilmesi, bu süreç boyunca kurumumuzdan hizmet alan gençlerin bahsi geçen elektronik eşyaların bakım ve onarım konularında istihdam edilerek meslek sahibi olmaları amaçlanmaktadır. Aynı zamanda bir köşede unutulan ya da çöpe gitmeyi bekleyen ürünlerin bir başkasının ihtiyacına cevap verebilmesi sağlanacaktır. 

*Tableti ya da bilgisayarı olmadığı için ödevini yapamayan çocuklar, köy okullarında bilgisayarsız sınıfsızlar da projemizin ulaşmak istediği hedef kitledir. 

*istihdama katılan gençler, kendilerine yeni bir meslek ve hayat seçerken, onardıkları ürünlerle başka ihtiyaç sahibi genç ve çocukların yüzünü güldürecek, bilgiye ulaşmalarını sağlayacaklardır. 

UYGULAMA

• Teknoumut adlı projemiz kapsamındaki ürünlerin bakım ve onarımı yapılarak gerekli organizasyonun sağlanacağı Geri dönüşüm istasyonumuz, dernek merkezimizin bulunduğu Zuhuratbaba Mah. Dr. Tevfik Sağlam Cad. no:36/2 Bakırköy/İstanbul adresinde olacaktır.

• Geri dönüşüm istasyonumuzda elektrik ve elektronik gibi iş kollarında eğitim alacak olan ihtiyaç sahibi gençlerimizin eğitimi ve bahsi geçen iş kollarına uyum ve entegrasyonu sağlanacaktır.

  • Gençlerimiz isdihdama katılırken, atıl durumdaki elektronik eşyalar da yeniden hayat bulacaktır. 

• Teknoumut adlı projemiz pilot bir çalışma olarak proje başlangıç tarihi olan, 20.01.2022 itibariyle bir yıl süreliğine gerçekleştirilecektir. Bu süre sonunda projenin yararlılığı göz önünde bulundurularak devamı veya sonlandırılmasına karar verilecektir.

• Teknoumut adlı projemize destek olarak katkıda bulunmak isteyen gönüllü kişi ve kurumlar; ihtiyaç fazlası, arızalı veya kullanmak istemedikleri elektronik cihazlarını bağışlayabilirler. Duyarlı gönüllülerimiz bağışlamak istediği elektronik ürünleri posta yolu ile Zuhuratbaba Mah. Dr. Tevfik Sağlam Cad. No:36/2 Bakırköy/İstanbul adresimize gönderebilirler. Yine aynı adresimize gelinerek elden teslimi de sağlanabilir.

• Teknoumut adlı projemiz duyurusu yazılı ve görsel medya haricinde derneğimize ait;

www.umutcocuklari.org.tr web sitesinde,

umutcocuklariderneği1 kullanıcı adlı İnstagram hesabında,

@umutcocuklari kullanıcı adlı Twitter hesabındawww.facebook.com/www.umutcocuklari.org.tr / facebook sayfasında yapılacaktır. Projeye katkı sunmak isteyen gönüllülerimiz ya da bağışçılarımız yukarıdaki sosyal medya hesapları ve web sitesinde proje ile ilgili yapılacak duyuru ve paylaşımları paylaşabilirler.

Ocak 20, 2022