Gençlere Meslek Edindirme Projesi

  • Gençlere Meslek Edindirme Projesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Umut Çocukları Derneği Ortak Çalışması

Umut Çocukları Derneği Gençlere Meslek Edindirme Projesi’ni hazırlayıp, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sundu ve proje kabul edildi. 16 -29 yaş arası madde kullanan, suçla tanışmış, 18 yaşından sonra devlet himayesinden çıkmış, kimsesiz gençleri ve meslek sahibi olamayan, kursa gitme imkânı olmayan dar gelirli ailelerin çocuklarını kapsayan proje, yüzlerce kişiye ulaştı.

Hepsiyle sohbet ettik, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle kimi zaman ilaç olduk, kimi zaman boğazlarından geçen sıcak bir tas çorba, soğuktan koruyan kıyafet olduk.

Devlet tarafından unutulduklarını düşünüyorlardı, devletin yanlarında olduğunu, ‘unutuldum’ algısını projemiz sayesinde değiştirdik.

Bize inandılar, biz de onların başaracaklarına inandık, sloganımızı birlikte yazdık. “Elini Uzat Geleceği Aydınlat.”

Onlar ellerini maddeden ve kötü alışkanlıklardan çekti, gönüllü psikologlarımızla gençlerin yeteneklerini keşfettik, onlara uygun kurslarını seçtik.

Pastacılık, grafikerlik, kahve yapım uzmanlığı, fotoğrafçılık, bilgisayar programcılığı, temel bilgisayar kullanımı gibi çeşitli meslek kurslarına birlikte gidip kayıt olduk.

Biz, karanlık sokakların görünmeyen gençlerine, sıcak bir yatak, kullanılmamış kıyafetler, maddeden ve suçtan uzak bir hayat sunduk. Bunları yaparken, kötü alışkanlıkları ve yaşadıkları yerden dolayı, sürekli yaftalanan gençlerin fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini birlikte ispatladık.

3 ay boyunca saha çalışması yaptık, sohbet ettik, hayattan konuştuk ve birlikte hayal kurduk. Psikologlarımızla ve saha çalışmacılarımızla gece gündüz sokaklardaydık.

Saha çalışmamızda, parkta yaşamak zorunda kalan, eşinden ayrılmış, 2 çocuğu da Sosyal Hizmetler’den yeni ayrılmış bir aile ile tanıştık. Onlar bir araya gelmişken yeniden parçalanmamaları için onlara ev tuttuk. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi ile irtibat kurduk ve eşyalarını onlar sağladılar. Gençler meslek kurslarını başarıyla tamamladı ve ikisi de çalışıyor.

Sokakta çalıştırılan mendil satan, trafik ışıklarında araba camı silen çocukların aileleriyle irtibat kurduk, evlerine ziyarete gittik. Çocukların sokakta çalıştırılmaması sözü karşılığında onların erzak, tüp, giyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşıladık ve çocuklarını çalıştırmama sözünü tuttular.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Umut Çocukları Derneği ortak çalışması Gençlere Meslek Edindirme Projesi 12 ay sürdü. 21 (yirmi bir) gencimizden, 10 kişi pasta ustası, 2 kişi grafiker, 2 kişi terazi fabrikasında işçi, 2 kişi mobilyacıda montaj elemanı, 2 kişi kahve yapım uzmanı, 1 kişi cami süsleme işlerinde hattatlık yapıyor. 21 gencimiz sokakların karanlığından yeni bir geleceğe adım attı.

Proje Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmiştir.

Projenin tamamını incelemek için : Kitap.pdf

Ocak 4, 2015