Evsiz Kadına Sokak Çocukları “Umut” Oldu

  • Evsiz Kadına Sokak Çocukları “Umut” Oldu

Kirasını ödeyemediği için bayram arefesi sokağa atılan 38 yaşındaki kadına sokak çocukları sahip çıktı. Obezite hastası Emel Turgut’u Bakırköy Umut Çocukları Derneği’nin binasında misafir eden çocuklar, onu hastaneye de götürmüş. İlaçlarını almış, kardeşlerini bulup sokakta kaldığını anlatmış ama ilgilenen olmamış. Sokak çocukları şimdi Emel ablalarını emanet edecek sıcak bir yuva arıyor.

Obezite hastası Emel Turgut, Ramazan’ın son günü kirasını ödeyemediği için ev sahibi tarafından eşyalarıyla birlikte sokağa atılır. Ev sahibinin kendisine verdiği depozito parası ve eşyalarıyla birlikte sokak ortasında kalan Turgut, bir dolandırıcının gazabına uğrar. Evini ve zekâtını Turgut’a vereceğini; ancak tapu işlemleri için paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen biri Turgut’un elinde kalan son parasını alır. Ardından da kayıplara karışır. 38 yaşındaki Turgut, gidecek yeri olmadığı için o geceyi karakolda geçirir. Ne çocukları ne de eşi dostunun kulak asmadığı Turgut’a yardım eli hiç beklemediği kişiler tarafından uzatılır. Çünkü kendisine sahip çıkan sokak çocukları olur. Karakoldan alıp evlerine, daha doğrusu Umut Çocukları Derneği’nin Bakırköy’deki barakalarına götürürler. Gidip sokakta kalan eşyalarını da toplayıp getirmişler. Turgut’un 20 yıldır görüşmediği biri erkek üç kardeşi varmış. Onlara ulaşmışlar. Durumunu anlatmışlar, “Bayram günü sokakta kaldı.” demişler. Ama hiçbiri ilgilenmemiş. Erkek kardeşi o günden sonra telefonlara çıkmaz olunca Sefaköy’deki sokak çocuklarına haber salmışlar: “Orada oturuyor, gidip bulun, konuşun.” demişler; fakat onlar da ulaşamamışlar.

5 yıl önce annesini, 16 yıl önce de babasını kaybeden Turgut, kardeşlerinin arayıp sormamasına dertlenmiyor değil. Yaşadıklarının psikolojisini bozduğunu söyleyen Turgut, “Kilolarımdan dolayı hareket etmekte zorlanıyorum. Zayıflamak, çalışmak istiyorum; ama kilolarım psikolojimi bozuyor.” diyen Turgut’u sokak çocukları, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürmüşler. Muayene ettirmişler, ilaçlarını almışlar. İlaçlarını kullanmadan önce sürekli ağlıyormuş, şimdi biraz olsun sakinleşmiş. Nüfus cüzdanını bulamıyorlarmış, eşyaları bir gece sokakta kaldı ya o sırada kaybolmuş, bulsalar bacakları için de doktora götüreceklermiş.

Gençler için de sığınma evleri olmalı

Sokak çocukları, Turgut’un sadece sağlık sorunlarıyla ilgilenmemiş, ona kalacak yer de aramışlar. Huzurevleri yaşı küçük olduğu için almamış. Kadın sığınma evleri de kabul etmemiş. Arefe gününden beri sokak çocuklarıyla beraber kalan Turgut, “Çocuklar sağ olsun bana çok iyi davranıyorlar. Ablalarıymışım gibi ilgi gösteriyorlar. Ama daha ne kadar burada kalabilirim bilmiyorum.” diyor. Sokak çocukları ise Emel ablalarının dramının Türkiye’nin önemli bir sorunu ortaya çıkardığını söylüyor. Kendisi de sokaklarda büyüyen Umut Çocukları Derneği Başkanı Ferhat Şahin, sokakta kalan erkeklerin bir şekilde başının çaresine baktığını; ama kadınların durumunun çok üzücü olduğunu söylüyor. “18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçükse gidebileceği bir yer yok. Sokağın tehlikeleriyle baş başa kalıyorlar.” şeklinde konuşan Şahin, gençler için sığınma evine ihtiyaç olduğunu kaydediyor. “Aslında Çocuk Esirgeme Kurumu gibi gençlik kurumu da olmalı. Mesela Emel abla huzurevinde ya da Darülaceze’de yaşlıların yanında yapamaz. Gidecek yeri de yok.” diyen Şahin, böyle sokakta kalan çok kadın olduğuna işaret ederek devlet ve sivil toplum kuruluşlarının kadınlarımıza sahip çıkması gerektiğini dile getiriyor.

Eylül 12, 2011