Sıkça Sorulan Sorular

  • Sıkça Sorulan Sorular

Sadece madde bağımlısı ve sokakta yaşan çocuk-gençlerle mi ilgileniyorsunuz?

Hayır. Ailesi tarafından sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalan, sokakta yaşamak zorunda kalan, madde kullanan, sokakta yaşama riski olan, çocuk genç ve yetişkin bireylere hizmet veriyoruz.

Derneğinizden hizmet alan bireylere ne gibi hizmet-destekler sunuyorsunuz?

Derneğimizde ikamet eden ya da dışarıdan desteklediğimiz sokakta çalıştırılan ya da sokakta yaşama riski olan bireylere eğitim, sağlık, ayni ve nakdi yardımlar, madde bağımlılığı var ise bağımlılıktan kurtulması için desteklenmesi, sağlık kurumlarına yönlendirilmesi, bağımlılık ve sağlık sorunları gibi önemli sorunlarının giderilmesinden sonra topluma uyum ve entegre olabilmesi için iş bulmasına yardımcı olunması, evlenecek gençlerin desteklenmesi gibi hizmetler sunulmaktadır. Ayrıca ailesi tarafından çalıştırılan çocukları tespit edip, aileleri ile görüşüyor, çocuğun çalışmaması için kitap, kırtasiye, kıyafet, erzak gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyor, çocuğun suç, sokak ve maddeden uzak bir hayat sürmesi için gönüllülerimizle birlikte destek oluşturuyoruz.

İhtiyaç sahibi bireyler veya sokak yaşayanlarına nasıl ulaşıyorsunuz?

Derneğimizin belirli aralıklarla yaptığı saha çalışmaları, ortak çalıştığımız Sosyal Yardımlaşma Vakıfları-Belediyeler gibi kurumların yönlendirmeleri, uzun yıllardır hizmet veren bir dernek olmamızdan dolayı daha önce hizmet alan bireylerin yönlendirmeleri ve gönüllülerimizin yönlendirmeleri ile iletişim sağlıyoruz.

Nasıl destek olabiliriz?

Bakırköy’de bulunan İlk adım istasyonumuzda gönüllü hizmetler vererek, kıyafet, ikinci el ev eşyaları, kurban-adak, gıda, temizlik malzemeleri, maddi bağış, atölyelerimize malzeme bağışı veya çalışma desteği vererek destek olabilirsiniz.

Ayrıca derneğimize proje üretilmesi, var olan projelerde görev alınması, yabancı dillerde çeviri, web tasarım, sosyal medya organizasyonu ve takibi gibi idari işlerde de destek verebilirsiniz.

Derneğinize yaptığımız yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştığından nasıl emin olabiliriz?

Derneğimize yapılan tüm ayni ve nakdi yardımlar makbuz karşılığında teslim alınarak mali müşavirimiz tarafından kayıt altına alınır. Ayrıca derneğin tüm faaliyetleri Dernekler İl Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenir. Ayrıca bağış yapan kişinin istemesi durumunda yapılan bağışla ilgili olarak resim, fatura gibi her türlü bilgi ve belge bağışçıya verilir. Bağışçı isterse yapacağı yardımı aracısız olarak ihtiyaç sahibine kendisi de ulaştırabilir.